Гострі дискусії навколо приватизації комунальних підприємств набирають обертів по всій Україні. Так, кандидат на посаду київського міського голови Борислав Береза в ефірі Першого національного телеканалу заявив, що КП “Київтеплокомуненерго” знаходиться в оренді в одіозного бізнесмена Рината Ахметова. І треба зробити усе для того, аби повернути підприємство під контроль держави.
Насьогодні в Україні існує ряд комунальних підприємств, які планують передати у концесію. Серед них - “Червоноградтеплокомуненерго”. У деяких містах обурені мешканці виходили на вулиці з протестами. Так, у Володимир-Волинському 9 вересня на акцію протесту з вимогою відмовитись від передачі «Володимир-Волинськтеплокомуненерго» у концесію вийшли працівники підприємства. Люди бояться, що новий власник звільнить їх з роботи, а тарифи на тепло суттєво зростуть.
Експерти сходяться на думці, що насьогодні підприємства в сфері енергетики та комунальних послуг, які поки залишаються у державній власності, є ласим шматком для різних бізнес-груп приближених до влади.
Так, газета “День” ще в 2014 році опублікувала статтю, в якій підняла тему передачі комунальних підприємств теплокомуненерго у концесію. Законодавче підгрунтя для цього Кабмін готував вже давно, буцімто намагаючись залучити іноземних інвесторів. На думку ж експертів від оновлення закону процедура передачі теплокомуненерго у приватні руки прозорішою не стала. Фактично країна не готова до проведення прозорих конкурсів, в яких могли б і захотіли б взяти участь іноземні інвестори.
Натомість, інтерес до таких підприємств будуть проявляти структури, наближені до влади.
Умови конкурсу будуть прописуватися так, аби переможець був відомий наперед. Нічого принципово нового немає, бо конкурсні умови легко обійти. Іноземні інвестори не довіряють Україні через корупцію та дуже нестабільне законодавство, непросту фінансову ситуацію, тому вони не прийдуть” — цитує віце-президента “Асоціації міст України” Мирослава Пітцика газета “День”
Колишній міністр Житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко вважає, що певні бізнес-групи, як правило місцеві, братимуть ці активи з однією метою: працювати на себе прибутково на збиткових підприємствах. Іншими словами, стартує новий перерозподіл впливу за подальше управління залишками об'єктів теплокомуненерго комунальної власності.
Отож, на думку експертів, ажіотаж навколо комунальних теплокомуненерго в Україні насьогодні невипадковий. Доведені до стану банкрутства комунальні підприємства ледве зводять кінці з кінцями, в той час як мешканці продовжують сплачувати чималі суми за комунальні послуги. І саме в цей момент влада на місцях заявляє мешканцям, що лише загадковий інвестор зможе врятувати ситуацію.
Нагадаємо, міська влада Червонограда готується передати комунальне підприємство “Червоноградтеплокомуненерго” у руки приватника на 49 років. Так, міська рада вже створила конкурсну комісію та прийняла ряд рішень, які стосуються підготовки до передачі “Червоноградтеплокомуненерго” в концесію. Громада міста виступає категорично проти такого рішення. Раніше представниками влади було озвучено, що КП “Червоноградтеплокомуненерго” заборгувало 80 млн грн.